Akademia z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

194

„Rozpłynęła się już pieśń radosna,
głośnym echem po ojczystym kraju,
– Witaj, witaj, Majowa Rocznico, pamiętny Trzeci Maju…”

 W coroczny kalendarz uroczystości w naszej szkole wpisany jest apel z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W związku z pandemią Covid -19 uczniowie poszczególnych klas przygotowali wierszyki oraz piosenki w formie online.

Chcąc przybliżyć uczniom naszej szkoły to ważne wydarzenie z historii  kraju, uczniowie uczęszczający do szkoły przygotowali małą uroczystość. Była to okazja do refleksji nad wydarzeniami sprzed 230 lat, do pielęgnowania patriotyzmu wśród najmłodszych oraz do przeżycia dumy z tego, że jest się Polakiem.

Dzieci recytowały wiersze mówiące o tych wydarzeniach, o miłości do Ojczyzny i o Konstytucji. Wiersze były przeplatane piosenkami m.in. „Witaj, majowa jutrzenko”.

Nie byłoby tego święta, gdyby nie ci, co podsunęli myśl, aby stworzyć „cud majowy”.
Byli to: król Stanisław August Poniatowski, marszałek Stanisław Małachowski, Ignacy i Stanisław Potoccy oraz Hugo Kołłątaj, Józef Wybicki, Stanisław Staszic. Wszyscy oni na Sejmie Czteroletnim 3 Maja 1791r. uchwalili ustawę zwaną Konstytucją 3 Maja. Mimo  że obowiązywała zaledwie 15 miesięcy, przeszła do historii jako najważniejsze wydarzenie w dziejach I Rzeczypospolitej.

Zapraszamy do obejrzenia filmów oraz zdjęć z tego wydarzenia.
Aby obejrzeć film należy kliknąć w zdjęcia umieszczone niżej.

                                                 Występ klas pierwszych.

                                                  Występ klas drugich.

                                                  Występ klasy czwartej.