Uczniowie z naszej szkoły świętują Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka wspólnie z UNICEF

0
151

20 listopada to wyjątkowa data – rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Przypomina nam, że wszyscy powinniśmy zwracać szczególną uwagę na dzieci i ich prawa. Szkoła podstawowa nr 9 w Sanoku włączyła się aktywnie w obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka organizowane przez UNICEF.

Uchwalona w 1989 roku Konwencja o prawach dziecka gwarantuje wszystkim dzieciom równość wobec prawa. Każde dziecko, bez względu na swoje pochodzenie, narodowość, przynależność etniczną, kolor skóry, wyznawaną religię, status społeczno-ekonomiczny ma takie same prawa. Wszędzie na świecie prawa dziecka powinny być respektowane.

Edukacja o prawach dziecka ma ogromne znaczenie! Prawa chronią dzieci, ale i wspierają je w prawidłowym rozwoju. Znajomość Konwencji umożliwia dorosłym zrozumienie ich roli w zagwarantowaniu i respektowaniu praw dziecka. Z kolei przybliżanie praw dziecka najmłodszym pozwala im uchronić się przed różnymi niebezpieczeństwami. Z drugiej strony daje dzieciom możliwość aktywnego uczestniczenia w procesach podejmowania decyzji, które ich dotyczą. Dzięki temu mogą wpływać na otaczającą ich rzeczywistość oraz stawać się bardziej świadomymi obywatelami i uczestnikami życia społecznego.

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF to wydarzenie, które jednoczy wszystkie dzieci na świecie. W tym dniu, w wielu krajach, dzieci oraz dorośli podejmują wspólne inicjatywy.

Rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka, to okazja, aby z jednej strony w sposób pozytywny i radosny uświadamiać wszystkim, że prawa dziecka są ważne i każde dziecko powinno móc z nich korzystać, z drugiej strony to dzień okazywania solidarności i wsparcia wszystkim tym dzieciom na świecie, których prawa są naruszane. To radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem.

W obchody włączyły się także placówki edukacyjne w Polsce. Szkoły i przedszkola zdecydowały się uczcić rocznicę uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Do akcji organizowanej przez UNICEF przystąpili także nauczyciele i uczniowie naszej szkoły, którzy w tym dniu przyszli do szkoły ubrani na niebiesko lub posiadali przy sobie niebieski akcent np. opaskę, czapeczkę czy maskotkę. Uczniowie klas 1-3 oraz uczniowie z klasy 7 wzięli udział w zajęciach edukacyjnych, podczas których wykorzystano materiały przygotowane przez UNICEF np. prezentacje, quizy, memory itp. Samorząd Uczniowski był odpowiedzialny za przygotowanie gazetki związanej z rocznicą uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Na koniec dzieci z klas 1-3 wykonały wspólnie niebieski łańcuch, z którym przemaszerowały przez korytarze szkolne, aby zwrócić uwagę na Prawa Dziecka. Niestety, z powodu niekorzystnej pogody, nie udało się wyjść na dziedziniec szkolny. Grupowe wykonywanie łańcucha, było okazją do swobodnych rozmów dzieci dotyczących Międzynarodowego Dnia Praw dziecka, integracji uczniów oraz ćwiczeń manualnych. Naszym uczniom bardzo podobało się wspólne świętowanie. Mieli poczucie, że biorą udział w czymś ważnym i wyjątkowym.

Zapraszam do obejrzenia fotorelacji ze szkolnych obchodów Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka.

Ewa Kurdyła

BRAK KOMENTARZY